Jak dlouho kreslím jednu mandalu

Jak dlouho kreslím jednu mandalu
Občas se mě někdo zeptá, jak dlouho trvá taková mandala…

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Záleží na několika okolnostech. Jednou z nich je to, kdy mě téma na mandalu napadne.

Často se mi stává, že mě témata napadají, když jedu někam sama autem, nebo ve chvíli, kdy jedu autobusem, často ve sprše. Jsou to chvíle, kdy jsem jen sama se sebou a se svými myšlenkami. Nechávám myšlenky jen tak běžet, jednu za druhou… a ono to přijde. Dostanu nápad, resp. myšlenku, a s tím intenzivní pocit, že to je téma pro výrobu mandaly. Samozřejmě, že se mi v takovou chvíli často stane i to, že jak rychle myšlenka přijde, tak také odejde… Jde-li to, téma si poznamenám. Někdy se k němu vrátím, někdy ne.

Pokud mě téma napadne ve chvíli, kdy mám čas a také to správné rozpoložení, jít si právě teď mandalu nakreslit, je to pak již otázka pár minut. Ty nejrychlejší mívám i za méně než 30 minut. Pokud není tolik času, kreslím si jen návrh a k němu se poté někdy vrátím a někdy také ne… není v lidských silách zrealizovat vše, co ho napadne. Nechávám to tak. I samotná myšlenka, která mi přijde, je pro mě obohacující. Většinou souvisí s tím, co mě ten den potkalo. Je to vlastně takové zamyšlení nad proběhlým dnem.

Mandaly vytvářím svou vlastní technikou. Vznikla poměrně dlouhým procesem pokusů a omylů. To, jak kreslím své mandaly, nenajdete ani nikde na internetu, na youtube, nikde… Neříkám, že někoho nenapadne je kreslit stejně… to je samozřejmě možné, ale ještě jsem to nikde neviděla. Nepoužívám ani kružítko, ani pravítko, čím více mám vykreslenou ruku, tím méně musím retušovat.

Dříve jsem si mandaly předkreslovala tužkou a poté obtahovala, ale pak jsem přišla na to, že v dokonalosti ta krása není. Krása je právě v tom, že vznikají spontáně, bez dalších zásahů, bez oprav.

Se svými mandalami dále pracuji. Již jsem z nich vytvářela šablony pro tisk na látku, pomocí transferové tužky jsem je překreslovala na látkové tašky, zmenšené zalévám do pryskyřice, se skleněným kabošonem je obšívám jako šperk. Každý rok vytvářím kalendář. Jako poslední vzniklo první razítko z mé, pro letošní rok oblíbené, mandaly. Napadají mě další a další možnosti, ale protože chodím do normální práce, není na realizaci tolik času. Ale aspoň se ve volném čase nenudím.

Kde byste ještě moje mandaly uvítali? Prvním třem nápadům pošlu jeden namátkou vybraný originál zdarma.

Blanka