Jak pracovat s mými mandalami

Jak pracovat s mými mandalami

Mandalami se intenzivně zabývám již od roku 2014. Do té doby to pro mě byly jen omalovánkou, hezkým obrázkem na zdi, barevným tiskem na látce… neměly pro mě žádný jiný význam než estetický. Od chvíle, kdy jsem pak stvořila první mandalu, mám na nich nefalšovanou závislost.

Nejen že je kreslím, vybarvuji, ale neustále mi hlavou víří různá témata a vzory, které by bylo hezké do mandal zpracovat. Často se v průběhu dne zastavím a jen tak na papír si načmárávám různé motivy spojené s určitou myšlenkou a s tím, že je zpracuji do mandaly. K některých se v průběhu času vracím, některé čekají a některé se třeba nikdy nedočkají.

Každopádně vše, co mě k mandalám napadá, si archivuji, přidávám datum, poznámku, někdy i hodinu vzniku či dobu, po kterou jsem se mandalou zabývala. Při zpětném probírání se zápisky, se mi znovu vybavují myšlenky, pocity, chuťové vjemy nebo cokoliv, co souviselo právě s tou jednou mandalou a právě s tím jedním tématem.

Zpětně tyto všechny zápisky vnímám jako deník, deník svých myšlenek, deník svých pocitů, zážitků, setkání…

V roce 2016 jsem mandaly kreslila více než půlrok denně, byla to pro mě určitá forma terapie. V tuto dobu jsem se nezabývala tím, jaké poselství do mandal v kládám, prostě jsem jen kreslila o tom, co mě v tu chvíli potkalo. Je to také jeden jediný soubor, kde se vyskytují v dost velké míře i témata ne zrovna pozitivní. Když si mandaly pozorně prohlédnete, vypozorujete určitou symboliku mezi tématem a mandalou. A i kdyby ne, často se stává, že kdo mandalu vidí, sám z ní má pocit, který jsem měla já při její výrobě – a právě i ten ne zcela pozitivní.

Rok poté jsem se již mandalami začala zabývat více a sama na sobě jsem vypozorovala, že je lepší, když si negativní pocit či myšlenku převedu do pozitivního poselství, na které myslím, při kreslení mandaly. Věřím, že poselství zakódovaná v mandale, se poté přenáší i na ostatní i jen pouhým sdílením.

Zkuste se sami nyní probrat mými soubory s mandalami a vybírat čistě intuitivně. Nedívejte se na texty, ale nechte na sebe mandaly jen tak působit. Nemá smysl se mandalami dlouze probírat a vybírat právě tu jednu, která je nejhezčí. Všechny jsou krásné. Každá jinak. A každá vám má co říct.

Blanka