Překreslení mandaly II.

Překreslení mandaly II.

Pro velký úspěch s minulou recyklací hodin, jsem se rozhodla, vyrobit si ještě jedny. A opět jsem si na ně přenesla svou oblíbenou mandalu – konkrétně tato mandala má téma “Iminuta v době virové” a vznikla na jaře 2020. Provází mě celým rokem, často se k ní vracím v různých podobách.

Našla jsem doma barvy, které mi zbyly po stěhování, rozhodla jsem se je vyzkoušet. A znovu jsem sáhla po křídových barvách, které se mi osvědčily. K tomu jsem si připravila akrylové barvy a třpytkové barvy.

Pomůcky

Po očištění od prachu a umělého sněhu jsem hodiny přetřela černou barvou. Využila jsem černou barvu do primalexu, která je vodou ředitelná. Kdo má strach, že by se mu barva poté trochu rozmazávala, jakože se rozmazávat opravdu bude, musí v této fázi do barvy přimíchat nějaké médium, které zajistí stálost barvy. Když jsem pracovala s dětmi, tak jsme přilévali trochu disperzního lepidla nebo bezbarvého laku na dřevo. V mém případě jsem ale nepřilévala nic.

Nyní je důležité připravit si pomůcky na přenos mandaly. Mandalu jsem si vytiskla na obyčejný kancelářský papír, který jsem z druhé strany přetřela pastelem. Využít by šla i zcela obyčejná dětská křída. Pastel ani neměl bílou barvu, ale mírně narůžovělou, vůbec to nevadí, protože na konci nebude vůbec vidět. Křídou nebo pastelem nešetřete.

Ve chvíli, kdy jsem měla papír na zadní straně přetřený pastelem, obrázek jsem opatrně položila na hodiny. Bylo potřeba si najít střed a celkově si srovnat osnovy. Nesmí se vám stát, že bude mandala položena a překreslena křivě. Je možné si předkreslit osnovu do kříže a to rovnou na hodiny. Po položení obrázku je nutné si zkontrolovat, zda nám tato předkreslená osnova “lícuje” s naší mandalou. Obyčejnou tužkou si obrázek překreslíte.

Jakmile máme mandalu překreslenou, můžeme se pustit do vybarvování. Barvy jsem si opět, pro mě netypicky, vybírala naprosto nahodile. Některé barvy jsem musela překreslit několikrát. Barvy do primalexu se mi moc neosvědčily, mají menší kryvost, ale mě to nevadilo. Dala jsem na sebe tři vrstvy, poté jsem již byla spokojená. Do některých barev do primalexu jsem si přimíchala akrylovou barvu, poté vznikly zajímavé nové odstíny. Musela jsem si dávat pozor, abych neměla barvy moc řídké, poté se mi trochu rozpouštěl černý podklad. Nemůžu ale říci, že by mi to vadilo, vznikly tím opět nové, zajímavé odstíny.

Když jsem měla hodiny celé vybarvené, opět jsem důležité momenty obtáhla konturou  na hedvábí, guttou. Kolem středové části jsem konturou dělala malé tečky, celý obrázek se tím ozvláštnil.

Při tvoření se vždy snažím si tvorbu užít, neřešit, co není podstatné. Věnuji se opravdu jen malování. I když se v průběhu některé momenty nedaří, netrápím se tím. Pro mě je vždy důležitý samotný proces, myslím, že když si proces užíváme, je to znát i na konečném výtvoru. 

V případě zájmu o nějaké jiné techniky, které by vás zajímali, napište. Budu-li je znát, nafotím vám návod.

Mějte se hezky. Blanka